Mobile menu

برج نوری  

مشخصات فنی و توضیحات تکمیلی برجهای روشنایی با هد متحرک

برج نوری

برجهای روشنایی (دکل روشنایی ، برج نوری) برای روشنایی محوطه های بزرگ مانند پارک ها، تفرجگاه ها، میادین، خیابان ها، پل ها ، محوطه ساختمان ها نظیر بیمارستان ها، کارخانجات و . . . استفاده زیادی دارند. این نوع از برجها بر اساس سرعت باد و نیروهای فشاری باد آورده (با فرض عدم وجود موانع بادگیر) با سطح بادخور بالا (بر اساس نوع هد و چراغ ها و نحوه چیدمان آنها) و با توجه به وزن برج، سازه هد و پروژکتورها، بر طبق استانداردها و آئین نامه های بین المللی و معتبر ENV 1991-2-4,AISC, ASTM, AASHTO, ANISI, BS 5649, EN ، 1-3-40 و توسط نرم افزارهای محاسباتی، SAP 2000, E-TABS, MATH CATH, MASTER, TOWER, D-POLE جهت :

 • نیروها و تنشهای خمشی مجاز
 • نیرو ها و تنشهای برشی مجاز
 • نیروها و تنش های پیچشی مجاز
 • لهیدگی و خستگی مجاز فولاد
 • کمانش برج
 • تغییر مکان های جانبی هر مقطع و همچنین بالاترین نقطه برج
 • فرکانس و زمان تناوب اصلی نوسان برج
 • پریود نوسانات سازه برج
 • مقاومت در برابر زلزله

طراحی ، محاسبه و تحلیل (استاتیکی و دینامیکی) و کنترل شده و کلیه مقادیر مجاز و استاندارد رعایت می گردند.

برج های روشنایی در ارتفاع های متداول بین 12 تا 60 متر در سه طرح :

 • سبد ثابت
 • سبد متحرک با هندل دستی
 • سبد متحرک با موتور الکتریکی

تولید می گردند.

سطح خارجی این برج ها توسط گالوانیزه گرم محافظت می شود و قطعات آنها به صورت اورلب مونتاژ می گردد و ایمنی سبد این برج ها توسط قفل های اینترلاک و پاراشوت تامین می گردد.

مقطع بدنه برجهای روشنایی بصورت چند وجهی و قطعات آنها هرم ناقص می باشند.

برج نوری

بدنه و کلیه قطعات فلزی برج روشنایی از جنس آهن ST37 درجه یک، مطابق استاندارد UNI EN 10025 S235JR و تولید کارخانجات فولاد مبارکه اصفهان می باشند.

بدنه برجهی روشنایی به صورت COLD FORMING برشکاری و خمکاری شده و کلیه قطعات فلزی برج ها به روش جوشکاری MAG C (CO2)و با سیستم جوشکاری (MIG) METAL INERT GAS تولید میشوند.

قطعات بدنه برجهای روشنایی بصورت مجزا (SEPARATE PARTS) و تلسکوپی بوده، دارای همپوشانی و اور لپ (SLIP JOINT OVERLAP) مناسب می باشند و در محل نصب بر روی یکدیگر مونتاژ و نصب می شوند.

توجه: ارتفاع نامی و مورد نظر برج، بعد از همپوشانی و اورلپ قطعات برج ( از بیس پلیت تا بالا و نوک برج) بدست می آید.

با توجه به اینکه دریچه برج در برابر نیروهای وارده مقطع بحرانی می باشد، سراسر محیط دریچه از داخل و توسط ورق و تسمه های آهنی (STIFFENER) تقویت می شود.

گیربکس و سیستم متحرک نصب شده در داخل برج روشنایی بر اساس وزن و نوع هد متحرک و تعداد، نحوه چیدمان و وزن پروژکتورها طراحی گردیده است. گیربکس دارای شفت (محور) ابزار کاری شده از جنس فولاد سخت و توپر، مقاوم در برابر پیچش و برش، همچنین قرقره فولادی تراشکاری شده بوده و برای مقاومت بیشتر و جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی گالوانیزه می باشند. بمنظور دوران بهتر قرقره و کاهش اصطکاک شفت، از یاتاقان مناسب و مقاوم استفاده می گردد.

پکیج هد متحرک برج روشنایی (MOBIE CROWN PACKAGE) توسط قطعه فلزی اتصال هد به برج روشنایی (CONNECTION PART) که از جنس فولاد (ST37) و متناسب با مقطع برج می باشد، در بالا و بر روی برج اورلپ (OVER LAP) شده، بر روی قرقره های ثابت جهت حرکت هد متحرک، بازوهای کنترل تراز، قفل ها و راهنماهای هدایت و ثابت کننده، به منظور هدایت، تثبیت، تراز نگه داشتن و جلوگیری از دوران، چرخش و حرکت هد متحرک در بالای برج روشنایی تعبیه می گردد.

برج نوری

نمونه همکاران

برج نوری

نمونه ما

برج نوری

نمونه همکاران

قرقره ها و چرخ های نصب شده بر روی پکیج، از جنس آلومینیوم (جهت سیم های بکسل) و پلیمر ( جهت کابل بوده ) و عملیات تراشکاری، فرزکاری و سختکاری بر روی آنها انجام گرفته و دارای شیار های متناسب به منظور جلوگیری از جابجایی و سهولت در حرکت سیم های بکسل و کابل می باشند. محور قرقره ها از جنس فولاد سخت توپر، مقاوم در برابر نیروها و وتنشهای برشی و پیچشی بوده و برای جلوگیری از خوردگی و تک زدگی گالوانیزه می باشند.

برای هر سیستم هد متحرک (بر اساس وزن و چیدمان پروژکتورها) تعداد 3 سری بازوی متعادل و کنترل کننده حرکت جهت : تعادل هد، کنترل حرکت هد متحرک و تجهیزات نصب شده بر روی آن در امتداد ارتفاع برج و جلوگیری از چرخش و دوران هد متحرک حول محور و در امتداد برج تعبیه شده است. هر بازو دارای جک ها و فنرها فولادی گالوانیزه و همچنین غلطک از جنس پلیمر (تفلون) جهت جلوگیری از برخورد بازوها و هد متحرک به بدنه برج و ایجاد خراش بر روی بدنه می باشد.

سازه هد متحرک طوری طراحی شده با قابلیت دوران و چرخش های پروژکتورها حول محور C90 و Z جهت تنظیم زوایای دلخواه را دارا باشد.

کلیه پیچ و مهره های مورد استفاده در تجهیزات مکانیکال، هد متحرک و پروژکتورها از نوع مرغوب، با گرید بالا (حداقل 8/8) و گالوانیزه بوده و برای هر پیچ و مهره واشر تخت و فنری مناسب در نظر گرفته می شود.

در بالای برج روشنایی، میله برقگیر و همچنین بر روی هد متحرک چراغ اخطار چشمک زن ((warming light & flasher تعبیه شده است.

بر روی هر سیستم هد متحرک یک دستگاه تابلو برق جهت برق رسانی و تقسیم برق به پروژکتورها تعبیه گردیده است. (Termination & Junction Box).

جهت ایمنی هر چه بیشتر شخص کاربر، وزنه تعادل جهت حرکت هد متحرک در مرکز برج نور قرار داده شد. تابلو برق روشنایی و کنترل، جهت نصب در داخل برج و بر روی قسمت داخلی درب دریچه طراحی شده است ( برای جلوگیری از قرار گرفتن در دسترس عموم، افراد متفرقه و همچنین احتمال سرقت قطعات و تجهیزات داخلی) و در صورت درخواست و تمایل خریدار، امکان تعبیه محل و نصب برق در خارج از برج و بر روی بدنه امکان پذیر می باشد.
با توجه به نیروها و گشتاورهای وارده در برج روشنایی، هد متحرک و تجهیزات نصب شده بر روی آن و برای جلوگیری از واژگونی فونداسیون، مقاومت در برابر تنش های مجاز خاک و رعایت ضرایب ایمنی استاندارد، فونداسیون برجها باید حتماً بصورت پاشنه دار باشند.

موارد اختیاری و انتخابی

سیستم الکتروموتور پکیج هد متحرک برجها می تواند بصورت پرتابل و قابل حمل بوده (Portable & Removable) و با توجه به طراحی خاص سیستم هد متحرک برجها و پرتابل و قابل حمل بوده الکتروموتور، همچنین نصب برجها در یک محدوده و منطقه، جهت حرکت هد متحرک و پروژکتورهای کلیه برجها، یکدستگاه الکتروموتور طراحی و تعبیه شده است که در هنگام نیاز به حرکت هد متحرک هر برج، بصورت کشویی و به راحتی به محل تعبیه شده در داخل دریچه برج نصب و توسط رابط ها، شفت ها و تجهیزات تعبیه شده به گیربکس هر برج مرتبط می گردد و پس از استفاده از آن ( جابجایی هد متحرک و سرویس پروژکتورها)، امکان جدا نمودن، انتقال، نصب و استفاده از آن جهت سرویس سایر برجهای روشنایی با هد متحرک و با انتقال آن به محل نگهداری و یا انبار به سهولت فراهم و مهیا می باشد.

نصب قفل ضد سقوط

در این سیستم قفلهایی در بالای سبد متحرک نصب میشوند که این امر باعث می شود که فشار وزن سبد و همچنین ملحقات آن تماماً بر روی قفلها متمرکز شود و از خستگی ناشی از فشار های وارده به سیم بکسل ها به کلی جلوگیری به عمل آید و از سقوط سبد متحرک که در بسیاری از مواقع خسارات زیادی را بوجود می آورد جلوگیری کند. در این سیستم در صورت قطع شدن تمامی سیم بکسلها، سبد به هیچ عنوان سقوط نمی کند و در جای خود محکم می ماند.

سیستم الکتروموتور پکیج هد متحرک برجها می تواند بصورت ثابت و برای هر برج روشنایی بصورت مجزا بوده که در این حالت هر برج روشنایی دارای الکتروموتور ثابت مخصوص به خود بوده که در داخل هر برج نصب می گردد و فقط برای هد متحرک همان برج استفاده می شود.

در صورت تمایل خریدار، میتوان محل های اورلپ (Overlap) را بر روی بدنه برج رنگ آمیزی نمود.

در صورت نیاز، نصب صاعقه گیر الکترونیکی بر روی برج روشنایی با هد متحرک امکانپذیر می باشد.

برج نوری

برج نوری

نمونه استادیومی با هد متحرک

اشتراک گذاری در Facebookاشتراک گذاری در Google Plusاشتراک گذاری در Twitterاشتراک گذاری در LinkedInاشتراک گذاری در Telegram

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مطالب مرتبط محصولات روشنایی  

صنایع روشنایی پرشین لایت
صنایع روشنایی پرشین لایت